Prof. Dr.

Caner Taslaman

Kuran ve Bilimsel Zihnin İnşası|Allah Felsefe ve Bilim|Tanrı Parçacığı|Evrim Teorisi Felsefe ve Tanrı |Fıtrat Delilleri |Terörün ve Cihadın Retoriği|Modern Bilim Felsefe ve Tanrı|Kuantum Teorisi Felsefe ve Tanrı|Big Bang ve Tanrı |Tarihselcilik : Çelişkiler Bataklığında|İslam ve Kadın

لجنر تسلمن

السيرة الذاتيه

السيرة الذاتيه
وُلِدَ في مدينة اسطنبول وأنهى فيها مراحل تعليمه الابتدائية والإعداديَّة والثانوية. اهتمَّ بالعلوم الطَّبيعية منذ طفولته وشجَّعه على ذلك كونُ والدته مهندسةَ كيمياء ووالده طبيباً. أكمل تعليمه الجامعي في قسم علم الاجتماع في جامعة بوغازجي. اهتمَّ أثناء دراسته الجامعية بعلوم أخرى مثل علم الإنسان “الأنثروبولوجيا” وعلم الاجتماع الديني وعلم الاجتماع المعرفي. حاز على درجة الماجستير من جامعة مرمرة_قسم الفلسفة والعلوم الدينية عن أطروحته التي تناولت نظرية الانفجار الكبير من منظور فلسفي وديني، كما نال درجة الدكتوراه من نفس الجامعة عن أطروحته التي بحثت في نظرية التطور من منظور ديني وفلسفي. أصبح تسلمان فيما بعد أستاذاً مساعداً بفضل الكتاب الذي تناول فيه من منظور الدين والفلسفة نظرية الكم. نال جانر تسلمان درجة الأستاذية بفضل بحثه الذي تناول فيه ثلاثيَّة الدين والعلم والفلسفة. حصل تسلمان على دكتوراه ثانية من جامعة اسطنبول-قسم العلوم السياسية بفضل بحثه المعنون ب “الإسلام في تركيا في زمن العولمة”. تنقَّل بين جامعتي طوكيو وأوكسفورد كأستاذ محاضر حيثُ تابع أبحاثه في الجامعتين. عمل بعد ذلك كأستاذ زائر في جامعتي هارفارد وكامبريدج. اهتمَّت دراساتُه التي أجراها مؤخراً في جامعات تركيا والجامعات الخارجيَّة بدراسة العلاقة بين العلم الحديث والدين والفلسفة. عضو الهيئة التدريسية في قسم الفلسفة في جامعة يلدز التقنية في اسطنبول. مجالات تخصصه العلاقة بين العلم والفلسفة ، العولمة ، الإسلام ، القرآن والعلم ، فلسفة الدين ، فلسفة العلوم ، فلسفة الفيزياء ، البيولوجيا.
 

جنر تسلمن

مجالات اهتمام

مجالات اهتمام

ALLAH'IN VARLIĞI

Felsefede hiçbir konu, Alla hile ilgili sorular kadar dikkat çekmemiş ve tartışılmamıştır. Bu sorular, sadece tartışmaların merkezinde oldukları için ilgi çekici değildir. Bu soruların cevabının ne olduğu yaşama, ölüme, hayatın anlamına, ahlaka ve daha birçok temel konuya bakışta köklü farklar oluşturacak kadar önemlidir.

BİLİM, FELSEFE VE DİN İLİŞKİSİ

Teolojik fikirler arasındaki tercihte bilmin rolü nedir? Entropi yasasının , evrenin başını ve sonunun olduğunu göstermesi felsefi ve teolojik açıdan neden önemlidir? Entropi yasası evrendeki olgulardan yola çıkarak Tanrı’nın varlığını temellendirmeye çalışan tasarım delilini desteklemekte midir? İzafiyet teorisi ile değerlerin izafiliği arasında bir ilişki var mıdır? İzafiyet teorisi ile zaman anlayışında gerçekleşen devrimci değişiklik, Tanrı-evren ilişkisi konusu ele alınırken ne gibi katkılar yapılabilir? Kuantum teorisinin evren anlayışında yaptığı köklü değişiklikler nelerdir? Tanrısal etkinlik, kuantum belirsizliklerinin belirlenmesi olarak ele alınabilir mi? Kuantum teorisi özgür irade sorununun çözümüne katkı yapabilir mi? Materyalist yaklaşımlarla insan zihni başarıyla açıklanabilmiş midir? İnsan bilinci yapay zekalarla taklit edilebilir mi?

İSLAM VE BİLİM

“Kuran-bilim ilişkisi” pek çok kişi tarafından merak edilen ve ilgi duyulan bir konu olmuştur. Bu konudaki çalışmalarla –genelde- modern bilimin bulgularıyla Kuran’ın içeriğinin ne kadar uyumlu olduğu sorgulanmaktadır. Bu husustaki yaklaşımlar da önemli olmakla beraber bu kitabın konusu değildir. Burada, “Kuran-bilim ilişkisi” ile ilgili daha önce ele alınmamış bir konu ele alınıyor ve Kuran’ın inşa ettiği zihinsel yapının bilimsel faaliyette bulunmaya ne kadar elverişli olduğu masaya yatırılıyor. Farkında olalım veya olmayalım bilimsel faaliyette bulunurken zihnimizde çeşitli ön kabuller vardır ve bunlar bilimi mümkün kılar. Bu kitapta Kuran’ın sunduğu varlık anlayışının ve içeriğinin bu ön kabulleri nasıl desteklediği gösteriliyor. Bu ön kabullerle bilimsel faaliyette bulunan birçok natüralist-ateist de elbette vardır, fakat Kuran’a inananlar için bilimsel faaliyet sürecinde bunları benimsemenin rasyonel bir temeli vardır.

جنر تسلمن

كتب

كتب

خَطَابَة “الإرهاب” و خَطَابَة “الجهاد”:. تقييم فلسفي ولاهوتي

خَطَابَة “الإرهاب” و خَطَابَة “الجهاد”:. تقييم فلسفي ولاهوتي

جنر تسلمن

مقالات

مقالات
حساب جنر تسلمن

في انستغرام

في انستغرام
تواصل مع جنر تسلمن

عبر البريد الإلكتروني

عبر البريد الإلكتروني